Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Beyin ve sinir cerrahisinde Gamma Knife tedavisinin avantajları nelerdir?

17,740
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Beyin ve sinir cerrahisinde Gamma Knife tedavisinin avantajları nelerdir?


Gamma Knife radyocerrahisi uygulanacak durumda olan tümörlerde, kanserlerde, damar yumaklarında, yüz ağrılarında hastalarak çok büyük avantajlar getirmektedir Gamma Knife radyocerrahisi. Çünkü Gamma Knife radyocerrahisinde kafanın açılmasına; Gamma Knife radyocerrahisi seansları sonrasında hastanın yoğun bakımda tutulmasına, hastanede kalmasına gerek yoktur. Sadece 1 günlük bir tedavidir. Gamma Knife radyocerrahisi, tümöre özel olarak yapılan yoğun bir ışın tedavisidir ve prosedürler o gün içinde tamamlanır. Bu tabii ki özellikle günümüzde pek çok hastanın işine gücüne engel olmaması açısından çok büyük avantajdır. Aynı zamanda beynin, kafatasının çok önemli bölgelerine yerleşmiş bazı tümörlerde de kafatası açılmadığı için ameliyatın getirilebileceği yan etkiler, riskler söz konusu olmaz. 

Bu nedenle günümüzde, özellikle küçük boyuttayken yakalanmış beyin tümörlerinde, derin yerleşimli damar yumaklarında (AVM) Gamma Knife radyocerrahisi, cerrahiye göre daha çok tercih edilir. 

Bazı hastalarda tümörün bulunduğu yer, tümörün büyüklüğü, tümörün yapısı nedeniyle cerrahi işlem yapılmak zorundadır ancak bu tip hastalarda, ameliyattan sonra kalıntı tümör söz konusu ise, Gamma Knife, cerrahi operasyon sonrasında kalıntı tümörlerin temizlenmesi için de kullanılabilir. Bu sayede tümörlerin büyümesi durduruluğu için hastanın daha ileri dönemde ikinci, üçüncü defa ameliyat olma gereksinimi de ortadan kaldırılır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat