Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Beyaz ayarı nedir?

47,520
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Beyaz ayarı nedir?

Beyaz ayarı film kullanılan fotoğrafçılıkta çok büyük bir sorunken, dijital fotoğrafçılıkta ortadan kalktı. Beyaz ayarı, normal video teknolojisinde kullandığımız fotoğraf çekimi yapmadan önce bütün renklerin herhangi bir ışık ortamı altında doğru görünmesini sağlayan sistemdir.

White balance

Video teknolojisinde video kameranın önüne bir beyaz kağıt tutulur ve bu kağıt beyaz görüldüğü anda bütün renkler de doğru görülecektir.

Film kullandığımız dönemlerde filmler daylight ya da tungsten, yani gün ışığına ya da akkor lambaya ayarlı olarak üretildiğinden gün ışığına duyarlı bir filmi siz floresan ışığı altında çektiğinizde yeşil renk sapması veya akkor lambalarda, yani evimizde kullandığımız ampuller altında çektiğinizde turuncu renk sapması ortaya çıkıyordu.

Bunu düzeltmenin yöntemi de hem video teknolojisinde hem de dijital teknolojide white balance, yani beyaz ayarıdır.

Manuel ya da otomatik ayar

Çekim yapmadan önce fotoğraf makinenizin ya da video kameranızın beyaz ayarını otomatiğe ayarlayarak ya da hangi ışık ortamındaysanız manuel olarak elle o ışık ortamına uyumlu hale getirerek bütün renklerin doğru görünmesini sağlayabilirsiniz.

Örnekler

Birinci fotoğrafta görüntü normal white balance'ı yapılmış, yani fotoğrafı doğru bir renk altında görüyoruz.

İkinci fotoğrafta film kullandığımızı farz edersek tungsten bir filmi daylight ortamında çekiyormuş gibi renk ısısının çok yüksek olduğu bir görüntü görüyoruz.

Üçüncü görüntüde şimdi gördüğünüz görüntüde ise daylight bir filmle tungsten ışık ortamında çektiğimizdeki turuncu sapmasını görüyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat