Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Besteme ait telif hakkını nasıl alırım?

20,117
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Besteme ait telif hakkını nasıl alırım?

Bestenize ait telif hakkını nasıl alabileceğinizi merak ediyorsanız, Müzisyen ve Prodüktör Selim Öztürk'ün videosunu izleyebilirsiniz.


"Bir müzik eseri yaratmışsanız hem sizin hayatınız boyunca hem de sizden sonraki mirasçılarınız için bir değer sahibisiniz demektir. Besteniz yayınlandığı andan itibaren hak sahibi olursunuz. Bu nedenle bestenizi her mecrada koruma altına almanız gerekir. 

Bestenize ait telif hakkını alabilmek için öncelikle bestenizi noterden onaylatmanız gerekir. Çünkü besteniz onaylandığı an o beste artık sizin adınıza tescil edilmiş olur. Bestenizi tescil ettirdikten sonra Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na göre bu hakkınız hiçbir zaman kaybolmaz. 

Bestenizi koruyan birçok kurum vardır. Bunların başında meslek birlikleri gelir. Bu meslek birliklerine üye olmak için belli kriterlere sahip olmanız gerekir. Bestenizin haklarını korumak için meslek birliklerinin yanı sıra edisyon şirketleri gelir. 

Edisyon şirketleri bestecinin eserlerini hem sektöre servis eder, hem de servis ettikleri eserlerin yaratacağı tüm ekonomik hakları korur; izinsiz ya da yanlış kullanımlarda avukatları aracılığı ile sizin adınıza müdahale eder. 

Müzik ile ilgilenen herkeste olduğu gibi sizin de bir avukatınız olması gerekir ancak bu avukatı seçerken mutlaka müzikte telif hakları konusunda uzmanlığının olmasına dikkat etmeniz gerekir. 

Sizin bilginiz veya izniniz dışında bir eser kullanımı söz konusu olduğunda; size ait bir şarkı bir başka kişi tarafından kendisininmiş gibi sunulduğunda veya sizden izinsiz olarak başka eserlerin içinde kullanıldığında eğer bir edisyon şirketine bağlı iseniz, durumu edisyon şirketinize bildirmeniz yeterli olur. 

Bir edisyon şirketine bağlı değilseniz, bağlı olduğunuda meslek birliklerine başvurabilirsiniz. Meslek birliklerinin dışında bir diğer yöntem ise, sizin adınıza daha öncesinde tescil edilmiş şarkınız için avukatınıza başvurup savcılığa suç duyurusunda bulunulmasını sağlamak olacaktır." 

Müzik ile ilgili meslek birlikleri
- MESAM (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği)
- MSG (Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği)
- MÜYORBİR (Müzik Yorumcuları Meslek Birliği)
- MÜ-YAP (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogam Yapımcıları Meslek Birliği)

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat