Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Besin zehirlenmesinde yanlış tedavi yöntemleri nelerdir?

1,877
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Besin zehirlenmesinde yanlış tedavi yöntemleri nelerdir?

Besin zehirlenmesi durumunda özellikle ülkemizde birçok yanlış tedavi veya yöntem uygulanabiliyor. Besin zehirlenmeleri sonucu oluşan ishal veya kusmanın gıdayı veya sıvıyı azaltarak kaybolabileceğini zanneden, bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımız bu hastalara sıvı takviyesi yapmazlar. 

Hastaların yaşını göz önüne alacak olursak çok küçük çocuklarda, yaşlı insanlarda, veya kronik hastalığı bulunan insanlarda sıvı kayıpları kötü sonuçlara neden olabilir. Çünkü sıvı kaybı sonucunda vücutta elektrolit dediğimiz tüm sistemi dengeleyen maddelerde de kayıplar olacaktır. Bunların eksikliğinde sinir sisteminde, dolaşım sisteminde, kalp ritminde bozukluklar görülebilir. Basit olarak düşünülen sıvı kaybı ciddi sonuçlara, hatta ölümlere bile neden olabilir. 

Besin zehirlenmelerinde sıvı kaybı olduğunda sıvı vermeyelim gibi yanlış bir inanç söz konusudur. Hasta aldığı sıvıyı daha fazla kaybetmesin diye düşünülebilir. Ancak bu doğru değildir. Gıda zehirlenmesi söz konusu olduğunda bana birşey olmaz diye düşünenler olabiliyor. Bu yanlış bir inanıştır. İyi saklanmayan yiyecekler risk oluştururlar. İyi saklanmamış gıdaları o şekilde kullanıp, pişirirken de bazı kurallara dikkat etmezsek ciddi gıda zehirlenmeleri yaşanabilir.

Gıda zehirlenmelerinde bana bir şey olmaz mantığı çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kontrol edemediğimiz 2 - 3 saati geçen her durumda doktora gidilmese bile mutlaka bir sağlık kuruluşundan bilgi alınmaıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat