Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Besin zehirlenmesi türleri nelerdir?

2,796
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Besin zehirlenmesi türleri nelerdir?

Besin zehirlenmesi, zehirlenmeye neden olan mikroorganizmalara göre 4 gruba ayrılabilir. Bunlardan ilki stafilokok denilen bakteri grubunun oluşturduğu besin zehirlenmeleridir. Bunlar süt ve süt ürünleri, salata ve et gibi gıdalarla oluşabilir. Genellikle 2 - 3 saat içinde ortaya çıkar 2 - 3 gün kadar sürebilir. İshal çok eşlik etmemekle beraber nadiren de olsa görülebilir. Bulantı, kusma, karın ağrısı en sık rastlanan bulgulardandır.  Bazen 2 haftaya kadar da sürdüğü görülebilir.

Shigella grubu mikroorganizmalar,gıda zehirlenmesine neden olan mikroorganizmalar arasındadır. Shigella mikrobu yine süt ve süt ürünleri, et, salata ve bakliyat grubunda oluşabilir. Hastalık bulaştıktan 2 - 3 saat sonra şikayetler başlar, 4 - 5 gün kadar sürer. Shigella grubu mikroorganizmaların neden olduğu zehirlenmelerde ishal eşlik eder. Ama bu ishalin özelliği kanlı olmasıdır. Ve hastada ciddi sıvı kaybına neden olabilecek düzeylere kadar gidebilir. 

Üçüncü grup klostridyum botulinum denen mikroorganizmanın sebep olduğu besin zehirlenmeleridir. klostridyum botulinum genellikle konservelerde bulunan bir mikroorganizmadır ve dünyanın en öldürücü toksinine sahiptir. İçerdiği toksinin 2 - 3 kg?ı tüm insanları ortadan kaldırabilecek güçtedir. Bu hastalıkta da karın ağrısı, kramp, ishal başlayabilir. Şiddetli sıvı kaybı olabilir. Fakat ciddi boyutlardaysa sinir sisteminde felçler, solunum yollarında sıkıntılar olabilir ve ölüme kadar giden tablolar görülebilir. 

Dördüncü grup bacillus cereus denilen mikroorganizmaların oluşturduğu gruptur. Bu grup genellikle pirinçte bulunan bir mikroorganizmadır. Şikayetleri İshal, halsizlik, karın ağrısı, bulantı şeklindedir. 

Gıda zehirlenmesi tedavisinde sebep olan mikroorganizmaya göre antibiyotikler kullanılabilir. Bunun yanında ek tedaviler, sıvı takviyesi yapılabilir ve ateş varsa ateş düşürücüler kullanılabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat