Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Besin zehirlenmesi ölümcül olabilir mi?

1,432
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Besin zehirlenmesi ölümcül olabilir mi?

Besin zehirlenmeleri ölümcül olabilir. Gıda zehirlenmelerinin ölümcül olmasının ardında temel olarak iki neden gösterilebilir. Mikroorganizmanın türü ve kişinin genel sağlık durumu.

klostridyum botulinum denen ve daha çok konservelerde bulunan mikroorganizma yüksek derecede toksin barındırmaktadır. Bu mikroorganizmanın 2 - 3 kilosunun tüm dünyadaki insanları öldürebilecek kapasiteye sahip olduğunu düşünürsek gıda zehirlenmesi durumunda alınan miktar çok önemlidir. Klostridyum botulinumla enfekte olmuş bir gıdayı alan şahıslarda alınan gıda miktarı yoğunsa, özellikle 2 haftaya kadar devam eden bir hastalık sonunda sinir sistemi, solunum sistemi ve diğer organların felciyle seyreden ölüme kadar giden bir tablo oluşabilir. 

Gıda zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanması hususunda hastaların genel sağlık tablosu önemlidir. Bu çok küçük çocuklar, çok yaşlı insanlar, kronik hastalığa sahip olan kişiler, kalp, ciğer, böbrek, karaciğer hastalığı olanlar, sıvı ve elektrolit kaybına bağlı olarak vücut dengesinde bozukluklar meydana gelir. Bu da ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat