Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Belsoğukluğu riski kimlerde daha fazladır?

46,205
kez izlendi
Puan: 4.80 / 5
Detaylı Açıklama

Belsoğukluğu riski kimlerde daha fazladır?

Belsoğukluğu cinsel yolla bulaşan, akıntıyla seyreden, teşhis edildiğinde tedavisi kolay olan bir hastalıktır. Erkeklerde de kadınlarda da eşit olarak görülür. Erkeklerde teşhis oranı daha kolaydır. Belsoğukluğu birden fazla cinsel partneri olan kişilerde daha fazla görülmektedir. Son yapılan çalışmalarda akıntının bulaştığı eşyaların ortak kullanımı ile de olsa bulaşıcılığın transferi ve gerçekleşmesi tespit edilmiştir. Korunmanın en iyi yolu, tüm cinsel yollarla geçen enfeksiyonlarda olduğu gibi prezervatif kullanmaktır.


Cinsel tabuların yıkılması, homoseksüellikteki artış, kontrolsüz cinsel birleşme ve çok eşlilik gibi nedenler görülme sıklığını arttırır. Eskiden binde 8-10 gibi oranlar varken bugün bu oran çok fazla artmıştır. Daha çok 30-45 yaş arasında görülür.

Kadınlarda ve erkeklerde belsoğukluğu
Belsoğukluğuna sahip olan bir kadınla birlikte olan bir erkekte ilk ilişkide yakalanma olasılığı %20'lerdeyken, belsoğukluğu mikrobuna sahip olan bir erkekle birlikte olan bir kadının mikrobu alma olasılığı %80.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat