Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel ve boyun fıtığının tedavisi mümkün müdür?

1,967
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bel ve boyun fıtığının tedavisi mümkün müdür?

Bel ve boyun fıtıkları mekanik olaylardır. Dolayısıyla tedavisi de ancak mekanik olabilir. Klasik fizik tedavilerde uygulanan ısıtma tedavileri, derin doku tedavileri sadece kas spazmlarını çözer, bu bölgelere yapışan bağ ve kasların gevşemesini sağlar. Fakat asıl amaç omur aralarında taşan fıtığa neden olan daralan omur aralığını genişletmektir. O halde bu ancak aralığın açılıp fıtığın içeri girmesi sağlanabilir. Fıtıkların tedavisi mümkündür ancak doğru teşhis edilirse ve doğru bir fizik tedavi uygulanırsa yapılabilir. 

Fıtıklar 4 aşamalıdır. Fıtık 4. aşamada ise, fıtık parçası kopmuş, omurilik boşluğuna düşmüş ise cerrahi müdahale yapılması gerekir. Fakat daha önceki aşamalarda bu parça kopmamış ise bu aralık açılarak içeri girmesi sağlanabilmektedir. Çünkü bu disk jöle kıvamında bir maddedir. Bu bölümü bir bulaşık süngeri gibi düşünelim: Bulaşık süngeri kalındır, içinde belli bir sıvı vardır. Bastırırsak içindeki sıvı dışarı doğru taşar, fakat tekrar eski yüksekliğine kavuşturursak içeri girer. Dolayısıyla tedavi edilen hastalarda MR bulgularında da fıtığın içeri girdiği ve tamamen iyileştiği gözlemlenebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat