Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel fıtığı tedavisinde ameliyat ne zaman şart olur?

439,783
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Bel fıtığı tedavisinde ameliyat ne zaman şart olur?

Bazı bel fıtığı hastaları cerrahi dışı metotlarla iyileşmez. İnatçı ağrı ismini verdiğimiz bu ağrılar morfin bile vursanız bir türlü iyileşmez, ıstırap içerisinde kıvrandırır. Bu hastalarda tüm tedavi metotları denendikten sonra cerrahiye gitmek gerekir.

Kimi hastalarda ilerleyen nörolojik defisit vardır. Mesela hastanın kuvvet kaybı vardır ve bu kötüye gidiyordur. Artık bu hastalarda da cerrahiyi düşünmek lazımdır. Bunların dışında acil cerrahi endikasyon dediğimiz bir endikasyon vardır ki bu çok önemlidir.

Acil endikasyonlarda ameliyat şart

Acil endikasyon durumlarında hasta gece yarısı gelmiş bile olsa hemen ameliyata alınır. Orta hat bel fıtıklarında sinirler büyük oranda baskıya maruz kalır. Bu baskı felce neden olabilecek bir etki yaratır. Önce bacaklarda uyuşukluk başlar, ardından idrarlarını, büyük abdestlerini tutamazlar.

Böyle bir durumda hastanın durumu acil olarak tanımlanır. Bu yüzden bir an önce o baskının kaldırıp bu uyuşuklukların felce taşınmaması için ameliyat gerekir. Böyle bir durumda erken teşhis ve erken tedavi hastayı felçten kurtarır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat