Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bel fıtığı nasıl oluşur?

111,024
kez izlendi
Puan: 4.73 / 5
Detaylı Açıklama

Bel fıtığı nasıl oluşur?

Bel fıtığı nasıl oluşur?

Bel bölgemizde 5 adet omur yer almaktadır. Bu omurların arasında ise disk dediğimiz jöle kıvamında kıkırdaksı yapılar bulunur.

Bu yapılar bu bölgeden geçen difüzyon dediğimiz sıvı alışverişiyle beslenmekte ve burada damar ve sinir bulunmamaktadır. Tek sinir olan yer omurların yanlarında ve arka bölgesinde yer almaktadır.

İki omurun arasının değişik sebeplerle daralmasıyla diskin dışarı taşmasına fıtık diyoruz. 

Fıtık, taştığı bölgeye göre değişik belirtiler vermektedir. Arkada omuriliğe bası yaparak, yanlarda bacaklara giden sinirlere bası yaparak farklı belirtiler vermektedir. Burada önemli olan fıtığın aşamasıdır. 

Fıtık ilk taştığı zamanda içinde jölemsi bir doku var demiştik. En içinde nukleus pulpozus dediğimiz bir çekirdek yapı bulunmaktadır. Bu çekirdek yapının dışarı doğru baskı altında kalarak sıkışması ilk aşamadır ve buna biz bulging diyoruz.

2. aşamada bu taşan miktar daha da artar. Bu da sinire olan basıyı artırır. Bu duruma prodrüzyon adı verilir. Bu taşan yapı bası yaptığı yerlere göre de değişik belirtiler vermektedir.

Eğer bu 3. aşama dediğimiz ektrüde aşamasındaysa, fıtığın dış lifleri tamamen yırtılmış durumdadır. Bu durumda bile fıtığın DRX 9000 spinal dekompresyon sistemiyle tedavisi mümkün olmaktadır. Yani her ekstrüde fıtık yazan ameliyata gitmemelidir.

Eğer bu kopan parça omurilik boşluğuna doğru düşmüşse ve sertleşmişse biz ona seketre fıtık diyoruz. O zaman mutlaka ameliyat olmalıdır. Fakat sekestre fıtık öncesinde extrüde fıtık dönemindeyken yumuşak kıvamda olduğu için vücudun kendini tamir mekanizmalarıyla emilebilmekte; dolayısıyla, ameliyatsız olarak, DRX 9000 spinal dekompresyon yöntemiyle tedavi edilebilmektedir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat