Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Begonya nasıl toprak ister?

4,389
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Begonya nasıl toprak ister?

Begonya bitkisi 15 - 35 derece sıcaklıklar arasında yaşayan mevsimlik bir çiçektir ve bu sebeple nemli toprakları çok sever.

Organik mineral destekleri yüksek ve su tutma kapasitesi fazla olan torflu bir toprak türü begonyanın yetişmesi için uygundur. Bunun aksi yapıya sahip taşlı ve kumlu, nem kapasitesi düşük olan toprak türleri ise begonya yetiştirmek için uygun olmayan toprak türleridir.

Begonya çiçeği yarı tropik bir iklimi sevdiğinden dolayı Marmara, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmesi daha kolaydır. Bu bölgelerde yaz mevsiminde sıcaklıkların yüksek olması sebebiyle çiçeklerinizi yaz mevsimindeki aşırı güneşe maruz bırakmamanız gerekir. Eğer begonyanıza evde bakıyorsanız çiçeği perde arkasına koyabilirsiniz. Çiçeğinize bahçede bakıyorsanız ise begonyayı güneşten korumak için etrafına daha yüksek bitkiler dikebilirsiniz.

Begonya için seçeceğiniz saksıların alt kısımlarında delikler olması ve bu saksılara toprak koymadan önce saksı tabanına birkaç tane taş koymak çiçeğin fazla suyunu süzdürmesi ve daha sağlıklı yetişmesi açısından büyük önem taşır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat