Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Begonya nasıl ışık ister?

7,627
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Begonya nasıl ışık ister?

Begonya bitkisi, Nisan ayından Kasım'a kadar özellikle Marmara Bölgesi gibi güneşten yeterli miktarda faydalanabileceği yerlerde bahçelerde oldukça iyi şekilde yaşabilmektedir. Evde, saksı içinde yetiştirilen begonyaların da bahçede yaşanlar gibi sağlıklı olmaları için güneş alan bölgelere koyulmaları tavsiye edilir.

Begonya, diğer birçok mevsimlik çiçek türüne göre daha dayanıklı olması sebebiyle güneş almayan alanlarda da yaşamını sürdürebilir. Ancak begonya çiçeği en iyi çiçek verimini yarı güneş alan, yarı aydınlık mekanlarda sağlar.

Begonyanın yaprak kalitesi için ise toprağının güneşten çok fazla etkilenmeyen ve çok fazla ısınmayan bir toprak olması önemlidir. Unutmamak gerekir ki, iyi bir bahar çiçeği için bahar mevsiminde bitkinin güneşten maksimum derecede faydalanması gerekir.

Kış aylarında, bahçede yetiştirilcek begonya çiçeği için sulama yapılmasına gerek yoktur, çünkü kış yağışı begonya için yeterli olacaktır. Ancak evde, saksıda yetiştirilen begonya için haftada bir kez sulama yapılması yeterli olacaktır.

Yaz aylarında sıcaklığın 35 derecelere kadar yükseldiği yerlerde begonya yetiştirirken bitkiyi sıcağın olumsuz etkilerinden korumak için begonyanıza yarı gölge sağlamaya çalışmanız tavsiye edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat