Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Begonya bakımı nasıl yapılır?

38,661
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Begonya bakımı nasıl yapılır?

Begonya çok dayanıklı bir çiçek türüdür ve yetiştiği ortamın aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmaması begonyanın yetiştirilmesi için uygun ortam sağlamada yeterlidir.

Begonyanızı bahçede yetiştirecekseniz bitkinize ek gübreleme yapabilir ve böylece toprak değişimine ihtiyaç duymadan begonyanızı sağlıklı şekilde yetiştirebilirsiniz. Ancak, eğer begonyayı evde yetiştirecekseniz begonyanın sağlıklı olması için yılda bir kez toprağını değiştirilmeli ve bitkiye sıvı besin takviyesi yapmanız tavsiye edilir.

Bahçede yetiştirilen begonyaların sulanması için uygun olan yöntem begonyaların damlama sulama yöntemiyle sulanmasıdır. İç mekanda yetiştirilen begonyaların ise haftada iki kez sulanması bitkinin su ihtiyacını karşılayacaktır.

Bahçelere dikilien begonyaların çok sık aralıklarla dikilmemeleri bitkinin gelişimi açısından büyük önem taşır. Aynı şekilde iç mekanda yetiştirilen begonyaların da bitki gelişimi göz önünde bulundurulmalı ve saksıları 3 yılda bir daha büyük boyda bir saksıyla değiştirilmelidir. Bu işlem hem bitkinin köklerinin gelişimi açısından hem de toprağın yenilenmesi açısından begonyaya büyük fayda sağlayacaktır. 

Begonyanın çiçklerini dökmesi kök çürümelerine işaret edebilir. Ancak, eğer çiçeğinizde bir kök çürümesi yoksa bozulan yaprakları ve sağlıksız tomurcukları budamanız bitkinizin sağlığını geri kazanması için faydalı olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat