Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bedri Rahmi Eyüboğlu nasıl bir sanatçıydı?

728
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bedri Rahmi Eyüboğlu nasıl bir sanatçıydı?

Devrim Erbil Akademi'de Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi çok yönlü bir sanatçının öğrencisi olma lütfuna sahip olmuştur. Erbil, onu kuramsal bilgiden çok coşku veren, teşvik eden, çok yönlü ve yetenekli, efsane bir insan olarak tanımlıyor.

Akademi'nin eskiden bu yana sabit bir özelliği öğrencinin hocasını seçebilmesidir. Demokratik olması nedeniyle bu çok özel bir niteliktir. Devrim Erbil de Bedri Rahmi Eyüboğlu'nu seçmiştir. O dönem Bedri Rahmi çok popüler bir kişiliktir. Cumhuriyet Gazetesi'ne yazılar ve şiirler yazar, edebiyat matineleri düzenler ve de ressamdır.

Bedri Rahmi'nin de belirttiği gibi o dönemde mevcut sanat eserlerine ulaşmak bugün olduğu gibi kolay değildir. Gezici sergiler yoktur, sanat eserlerini görmek kolay değildir. Bugünkü gibi sanal sergiler, bienaller söz konusu değildir. Bedri Rahmi Akademi'yi bitirene kadar sadece 2 tane renkli resim gördüğünü belirtir. Bunlar Van Gogh ve Gaugin'e aittir.

Bugün olduğu gibi sanatçı olmanın kolay olmadığı bir dönemde Bedri Rahmi şiirleri, yazıları ve resimleri ile popüler olmuş ve sevilmiştir. Coşkulu, renkli ve son derece yaratıcı bir kişiliktir. Devrim Erbil onu dinlemenin çok özel bir deneyim olduğunu belirtir ve halkla bütünleşmiş sanatçı kişiliğinin üzerinde durur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat