Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekteki burun tıkanıklığı için doktora gitmek gerekir mi?

58,949
kez izlendi
Puan: 4.47 / 5
Detaylı Açıklama

Bebekteki burun tıkanıklığı için doktora gitmek gerekir mi?

Doğumdan itibaren bebeklerde sık sık burun tıkanıklığına rastlanacaktır. Bunu ilk kontrolde aslında çocuk doktoru ile konuşmak gerekir. Çocuk doktoru da bunu açıklayacaktır. Yalnız her burun tıkanıklığı da oldukça hafif seyreden ve zararsız bir durum değildir. 

Eğer bebeğinizin burnu tıkanıksa, solunumu hırıltılı ise ve bu artarak devam ediyorsa doktora gitmek gerekebilir. Özellikle de burun tıkanıklığına ateş eşlik ediyorsa, bebek huzursuzsa ve beslenmesi etkilendiyse bu durumda bebeğin çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi önemlidir. 

Çocuk hekimi bebeğin burun tıkanıklığının nedenini araştıracaktır. Bu durum ortam kuruluğundan mı, viral enfeksiyondan mı kaynaklanıyor, ona bakacaktır. Bebeklerde alerjik burun tıkanıklığı daha nadirdir. Ancak yine de mümkündür. Özellikle de ailede bir alerji hikayesi varsa doktoru bunun nedenini araştıracaktır. 

Ayrıca burun tıkanıklığı için erken önlem alınmasının, tıkanıklığın erken tedavi edilmesinin önemli sebeplerinden biri de burun tıkanıklığının daha sonradan kulak enfeksiyonlarına neden olabilmesidir. Bebeklerde tedavi edilmeyen burun tıkanıklığı alt solunum yolu enfeksiyonlarına da neden olabilir. Bu nedenle burnu tıkanık olan bebeğin doktor tarafından tüm muayenesinin yapılması, bebeğin kulaklarını, akciğerlerini, alt solunum yolunu değerlendirmesi de çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat