Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekte daha az gaz olması için ne yapabiliriz?

233,410
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Detaylı Açıklama

Bebekte daha az gaz olması için ne yapabiliriz?

Kolik ağlamalarında birçok faktör etkili olduğu için ve birçok faktörden dolayı bebek ağladığı için bunu rahatlatmaya yönelik de tek yönlü bir yaklaşımımız olmaz.

Anne tek başına bebeğe bakıyorsa ve olaya çok hâkimse bu bebeklerde daha az gaz problemi yaşanır.

Anne, doğumdan öncesi ya da doğum sırasında çok stresli bir hamilelik geçirdiyse, bu annenin endişeleri yoğun olduğundan bebekle iletişimi doğrudan etkilenir ve bebekte gaz sancıları daha çok görülür.

Annenin endişeleri, bebek bakımı ile ilgili anneye yakın çevresinden gelen (anneanne, babaanne gibi) yoğun baskı ve müdahale varsa bu tür bebeklerde de gaz problemi daha çok olur.

Anne tüm sorumluluğu üzerine alıyor, bebekle başa çıkabileceğine inanıyorsa, kısacası tüm komuta annenin elindeyse bu tür bebeklerde gaz sancısı daha az yaşanır.

Bebek ile annenin iletişimi çok önemli

Burada asıl etken anne ile bebek arasındaki ve anne ile çevre arasındaki iletişim olur. Eğer anne çevre ile iletişimi doğru kurabilirse, daha çok sorumluluk ve dolayısıyla komutayı elinde tutabilirse bebeğin ilk 3 ayı çok daha rahat geçer; gaz ve kolik ağlaması çok az görülür.

Gaz probleminin azaltmanın bir diğer yolu da bazı dış etkenleri asgariye indirmek dışında bebeğin duruş ve yatış pozisyonu, emzirmekte olan annenin beslenme düzenidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat