Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerin yürüteç kullanması doğru mu?

199,124
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerin yürüteç kullanması doğru mu?

Yürüteç pek çok kazaya sebep oluyor. Bebekler hazır olmadıkları bir dönemde ayakta yürüme konumuna geçiyorlar ve motor kontrolleri olmadığı için pek çok kaza gerçekleşiyor. Aynı zamanda bebekte içe basma basmanın tam olarak oturmaması yüzünden ayakta birtakım sorunlar yaşanabiliyor.

9 - 10 aylık dönem bebeğin yerde oturarak, sürünerek, emekleyerek, problem çözerek, gerektiğinde ellerini ve gözlerini kullanarak pek çok şeyi o arada algılayarak geçirdiği bir dönemdir. Bunların her birinin büyük önemi vardır. Oysa biz bebeğimizi yürütece koyduğumuz anda artık en ilginç  şey doğrudan ayakta dolaşmak olur. Bebek emekleme, ayağa kalkma, kendi kendini kaldırma gibi süreçleri yaşamamış olur. Oysaki bu dönemde pek çok sorunla karşılaşacak ve bunları çözme yolunda motor gelişimi için pek çok önemli adım atacaktır.

Sonuçta bu çok değerli gelişme dönemidir. Bebeğin elleriyle, gözleriyle yerde problem çözerek geçirmesi gereken bu gelişme dönemini kaçırmasına neden olmamalıyız. Bu nedenle bebek için yürüteç kullanılması önerilmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat