Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerin diş sağlığı için anne sütü ne kadar önemli?

52,293
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerin diş sağlığı için anne sütü ne kadar önemli?

Anne sütü hem bebeklerin genel sağlığı hem de diş sağlığı açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle bebeklerde beslenmenin ilk başladığı dönemlerde çocuğun anne sütüyle karşılaşması, hem vücut sağlığında gerekli vitamin ve antikorların oluşması hem de diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Anne sütü diş çürüklerini önler

Özellikle yapılan çalışmalarda anne sütüyle beslenmiş çocuklarla, diğer mamayla beslenen çocuklar arasında ileriye dönük yapılan bir çalışmada mamayla beslenen çocukların diş çürüklerinden daha fazla muzdarip olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle anne sütü içerisinde bulunan laktoflavin denilen ağızdaki çürük yakıcı bakterileri öldüren bir yapı, antikorlar çocuğun ilerde daha az diş çürükleriyle karşılaşmasına sebebiyet vermektedir.


Bebeklerin hem genel sağlığı hem de diş sağlığı açısından anne sütü oldukça önemlidir.

 

Bebeklerin ilk beslenmeye başladıkları zamandan beri anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Özellikle yapılan çalışmalarda anne sütü ile beslenen çocuklarla, mama ile beslenen çocuklar arasında, mama ile beslenen çocukların diş çürüklerinden daha fazla muzdarip olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Anne sütünün içerisinde diş çürüklerinin oluşmasını önleyen bir yapı antikorlar çocuğun ilerde daha az diş çürükleriyle karşılaşmasına sebebiyet vermektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat