Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklere endoskopi işlemi uygulanabilir mi?

3,900
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklere endoskopi işlemi uygulanabilir mi?

Endoskopi işlemi çocuk gastroenterologları tarafından her yaşta çocuğa ve bebeğe uygulanabilir. Bebeklik çağında endoskopi ihtiyacı çok daha nadir olur ama gerçekten tanı ve tedavi amacıyla hastaya fayda sağlayacağı düşünülüyorsa, uygulanması konusunda hiçbir çekince yoktur. Bebekler her zaman her konuda, hayatın tüm alanlarında daha risklidir. 

Endoskopi, risk - fayda dengesi tartılarak yeni doğan veya prematüre bir bebeğe dahi uygulanabilir. Bunun için özel aletler vardır. Ehil ellerde, bu konuda deneyimli çocuk  gastroenterologları tarafından 1,5 kiloya kadar düşük kilolara sahip bebeklere endoskopi uygulanması mümkündür. Girişimsel, tedavi amaçlı endoskopiler dahi bu kadar küçük bebeklere uygulanabilir. Örneğin ağızdan beslenemeyen bazı bebeklerde uzun süre tüp ile beslenme gerektiğinde karın bölgesine tüp takma, gastrostomi dediğimiz işlemi 2 - 3 kiloluk bebeklere dahi uygulayabilmekteyiz. Ancak burada şunu vurgulamak gerekir. Bu işlemin çocuk için gerçekten gerekli ve yararlı olacağına inanmak çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat