Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde zeka gelişimi nasıl bir süreç?

1,362
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde zeka gelişimi nasıl bir süreç?

0-3 yaş dönemi ve doğum öncesi dönem dahil bebeklerimiz çok hızlı beyin gelişimi yaşadığı dönemdir. Bebeklerimiz dünyayı 5 duyularını hissederek kaydeder ve algılarlar. Dolayısıyla bebekler için bebeklerin 5 duyularını kullanabildiği, duyusal olarak çok zengin bir ev ortamı sunmak çok önemlidir. 

Bebekler nöron adı verilen 100 milyar kadar beyin hücresi ile doğar. Bebeklerde beyin gelişimi dediğimiz süreç, aslında beyin hücrelerinin arasında sinaps adı verdiğimiz bağlantının, yani iletişimin kurulmasından oluşmaktadır. 

Bu bağlamda  bebeklerin beyin gelişimi, zekaların gelişimi için  anne babaların etkileşimli, oyun odaklı, ilgi odaklı aktivitelerle bebekleriyle nitelikli zaman geçirmelerini, bol bol göz teması kurmalarını, mümkünse oyun odaklı aktivitelerde sözlü hikayeler, şarkılar gibi etkinliklere yer vermelerini öneriyoruz.

Bebeğinizle iletişim kurarken
- Oyun odaklı, ilgi odaklı olun.
- Nitelikli zaman geçirin.
- Bol göz teması kurun.
- Oyun odaklı aktivitelerde sözlü hikayelere, şarkılara yer verin.

Bebeklerin beyin gelişimi için anne babalarıyla olan etkileşimli, nitelikli vakit anahtar olacaktır. Bebeklerini televizyon önünde bırakmayan, bebekleriyle etkileşimli, interaktif vakit geçiren; oyun, ilgi ve sevgi odaklı etkinlikler yapan anne babaların bebekleri algıları çok daha yüksek çocuklar olur. Bu tür etkinlikler sayesinde beyinlerindeki bağlantılar güçlenir, algıları artar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat