Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür?

110,958
kez izlendi
Puan: 3.93 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde yüksek ateş nasıl düşürülür?

Kulak ölçümlerinde 38, alın 37,5, koltukaltı 37,3 ve makat ölçümlerinde 38 derecenin üstü yüksek ateş olarak kabul edilir. Yapılan ölçüm yerine göre değerler farklıdır ve ona göre değerlendirme yapılmalıdır. 

Bebeklerde görülen yüksek ateş ciddiye alınmalıdır. Bebekte ateş görüldüğünde ateşi düşürmek için gerekenler yapılmalı ve doktor mutlaka haberdar edilmelidir. 3 aydan daha büyük çocuklarda görülecek ateşlerde daha sakin olabilirsiniz.

Bebeğinizin ateşli olduğunu anladığınızda kıyafetlerini hemen çıkartın. Bebeğin üzerindeki kıyafet miktarı fazla olursa ateşin düşmesi zorlaşır. Hafif ateş durumlarında bebeğinizin kıyafetlerini çıkartarak sıvı gıdalar vermeniz yeterlidir. 

Ateş sırasında vücudun sıvı ihtiyacı fazla olacağından çocuğa verilen sıvı miktarı artırılmalıdır. Anne sütü alan bebeklerde bol miktarda emzirilmelidir. 

Eğer kıyafet çıkartarak ve bol sıvı ile bebeğin ateşi düşmediyse bebeğinize ılık banyo yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin banyo suyu soğuk olursa bebeğiniz şoka girebilir. 39 derece ateşi olan bebeklerin 34 derecelik bir su ile yıkanması yeterlidir. 

Eğer banyodan sonra bebeğin ateşi düşmemişse ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilir. Bebeklerde ilk tercih edilen parasetamol grubu ilaçlardır. Bu ilaçlar bebeğe şurup ya da fitil şeklinde 4 - 6 saate bir verilebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat