Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde yalancı kabızlık neden olur?

22,138
kez izlendi
Puan: 4.23 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde yalancı kabızlık neden olur?

Anne sütünün yüzde 88'i sudan oluşur. Tek başına anne sütü alan bebeklerde bağırsaklarda emilim tamama yakın olduğu için, genelde 6. haftadan sonra emilen anne sütünden geriye kalan posa olmadığı için bazı bebeklerde kaka yapmama durumu görülebilir. 

Ailelerin en büyük şikayeti "bebeğim kaka yapmadı, acaba kabız mı oldu?" şeklindedir. Bu durumu anne sütünün tamamen emilmesine bağlıyoruz. Katı gıdalarla ya da mama ile beslenen bebeklerde bebek bir gün kaka yapmadığında onu kabızlık olarak nitelendirebiliriz ancak anne sütü alan bebeklerde 2 haftaya kadar kaka yapmama normal karşılanabilir.

Bebeğin sadece anne sütü ile beslenirken kaka yapmamasının bebeğin tamamen sağlıklı olmasıyla ilişkili olduğunu unutmamak lazım. 

Anne sütü ile beslenen bebeklerde erken doğan ya da zamanında doğan bebek, kilosu az ya da zamanında doğmuş ve kilosu yerinde olan bebek fark etmeksizin, bebeğin karın kasları güçsüz olsa bile bir süre kaka yapmamanın normal olduğunu ailelerin bilmesi gerekir. Bebeğin kaka yapmadığı dönemde bu duruma eşlik eden başka bir sıkıntı yoksa, ailenin endişelenmesine gerek yoktur.

Bebeğin yatar pozisyonda kaka yapamaması kabızlığa sebep olmaz, çünkü yeni doğan döneminde de bebekler sürekli yatar pozisyonda olur.

Bebeklerin anne sütü aldıkları dönemde günde en az 3, en fazla 10 kere kaka yaptıklarını görebiliriz. Bu kakalar kimi zaman susam tanesi gibi boncuk boncuk olurken, bazen de 3 - 4 metre öteye, su şeklinde fışkırtarak olabilir. Her zaman yatan ve sadece anne sütü alan bebek bazen günde 10 kere, bazen de 10 günde bir kaka yapabilir ve bu durum herhangi bir sorun anlamına gelmez. 

Kabızlık sorunu asıl olarak bebeğin kakasının kıvamı ile ilgilidir. Çocuğun kakası çok sert ve kuru ise, bebekte huzursuzluk varsa, bu durumda bir uzmana danışmak ve bebeğin kakasını yapmaya yardımcı olmak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat