Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde yalancı kabızlığın belirtileri nelerdir?

15,123
kez izlendi
Puan: 3.67 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde yalancı kabızlığın belirtileri nelerdir?

Her bebeğin kendine özel bir dışkılama pateni vardır. Bebeklerin kaka durumunu bulunduğu aya ve beslenme şekline göre değerlendirmek gerekir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde kaka yapmama durumu

Tek başına anne sütü alan bebekte uzun süre kaka yapmama durumu normal olabilir. Ama katı gıdayla beslenen ya da mamayla beslenen bebek kaka yapmadığında, yaptığı kaka sertse, kuruysa, bebek çok ıkınarak, ızdırap çekerek kaka yapıyorsa, bu gerçek bir kabızlıktır.

Bebeğin sadece anne sütü ile beslendiği dönemde uzun süre kaka yapmama durumu olursa, bunu yalancı kabızlık olarak nitelendirebiliriz. Çünkü bebeğin yaptığı kaka her gün yaptığı kaka gibi oldukça cıvık ve yumuşaktır. Hatta 5 - 6 gün biriktirip ensesine kadar kakayı taşıran bebekler de olur. 

Yalancı kabızlık belirtileri

Bizim için önemli olan kakanın ne kadar süredir yapılmadığı değil, kakanın kıvamıdır. Kabızlık, kakanın kıvamına göre belirlenir. Normalde kakasının kıvamı yumuşak olan bebeğin 3 - 5 gün kaka yapmama durumunu yalancı kabızlık olarak nitelendirebiliriz.

Kimi zaman çok uzun süre kaka yapmadığı halde bazı bebeklerin en son ne zaman kaka yaptıklarını anne babaları hatırlamayabilir. Bebek o kadar huzurludur ki, anneye muayene esnasında sorduğumuzda "geçen hafta mı, 10 gün önce mi, emin değilim" şeklinde cevap veren anne babalarla da sık karşılaşırız. Ama gerçek anlamda kabızlıkta anne babanın şikayeti bebeğin çok ciddi anlamda sıkıntılar yaşadığına dair olur. Yalancı kabızlıkta ise bebek kesinlikle huzursuzluk yaratmaz. 

Kabızlık belirtileri
- Bebek uzun süredir kaka yapamaz
- Yaptığı kaka çok sert ve kurudur
- Ancak ciddi ıkınmalar sonrası kaka gelir
- Bebekte huzursuzluk vardır

Bebeklerde kabızlığa eşlik eden huzursuzluk varsa kaka yapmaları için onlara yardımcı olmak gerekir. Bunun dışında bir sorun yoksa yalancı kabızlığı kendi halinde bırakmak en doğrusudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat