Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde pişik neden olur?

84,881
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde pişik neden olur?

Pişik, bebeklerde bez bölgesinde oluşan lezyonlardır. Bebeklerde pişiğin en önemli nedeni bez bölgesinin ıslak kalmasıdır. Bezin uzun süre değiştirilmemesi pişiğin en önemli sebebidir. Bebeğin çok fazla çiş yaptığı dönemlerde bebek bezi kısa sürelerde değiştirilse bile pişik 1 saat içinde dahi oluşabilir. Islaklık, özellikle hava sıcaklığı ve o bölgedeki sıcak ile birleştiğinde pişik oluşur.

Pişiği önlemek için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturulması önerilir. 

Bu koruyucu tabakayı oluşturabilmek için hipoalerjik olduğuna emin olduğumuz bir markanın pişik önleyici kremleri kullanılabilir. Bebeğin altı her açıldığında bez bölgesine kalın ve sıvama şeklinde değil, ince bir tabaka halinde pişik kremi sürülürse pişik oluşmayacaktır. 

Buna ek olarak kullanılacak ürünün pH'ının 5.5 seviyesinde olması önemlidir. Çünkü cilt pH'ı 5.5 seviyesinde stabilize edildiğinde, doğal bariyer fonksiyonu desteklenmiş olur ve pişiğe neden olan zararlı irritanların gelişmesini engeller.

Bebeklerde pişik genelde bez bölgesinde oluşur. Bebeklerde bez bölgesi dışında görülen döküntüler pişiğe benzeseler de, isilik olarak adlandırılır. Genelde boyun bölgesinde, kol içinde ve diz arkasında görülürler. Tere bağlı oluşurlar. Nedeni yine ıslaklıktır. İsilik sorununu tedavisi de pişiğe benzer. Ancak pişik dediğimizde anlamamız gereken bebeğin bez bölgesinde oluşan lezyonlardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat