Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde öksürük neden olur?

191,821
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde öksürük neden olur?

Bebekte öksürük bir hastalık değildir. Öksürük pek çok hastalığın ortak bulgusudur. Öksürüğün oluş nedeni de bebeklerin bronşlarına yabancı cisim girdiğinde bunu dışarı atmak için bebeklerin kullandığı reflekstir. 


Öksürük solunum yollarında hastalıklara karşı koruyucu bir savunmadır. Yabancı bir cisim bronşlara kaçtığında bunu öksürerek atmaya çalışırız. Bronşlarda balgam olduğunda bunu dışarı atmak için öksürürüz. Öksürük solunum yollarını korur. İlk bir yılda öksürüğün görülme nedenleri bebekte solunum yollaruyla ilgili, kalp ile ilgili doğuştan anomalilerdir. 

En sık olarak bebeklerde ses tellerinin yumuşak olmasına bağlı olarak oluşan öksürüktür. Bebekte hırıltı olur. Öksürük genelde bebek ağlarken ve beslenme sonrası oluşur. Reflü de 2. bir etkendir. Doğumsal enfeksiyon ve ilk 2-3 ayda bulaşabilen boğmaca enfeksiyonu bebeklerde öksürüğe neden olabilir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat