Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde normal doğum ağırlığı nedir?

89,357
kez izlendi
Puan: 3.05 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde normal doğum ağırlığı nedir?

Normal hamilelik süresini tamamlamış bebeklerde doğum ağırlığı 2,550 - 4 kg arasında değişir. Biz günlük hayatta çoğunlukla bebeklerin vücut ağırlıklarının 3 - 3,5 kg arasında değiştiğini görmekteyiz. Bir bebeğin doğum ağırlığına normal diyebilmek için bebeğin an az 2,5 kg olması gerekir. 

Bebeklerin doğum ağırlığını etkileyen bir sürü faktör vardır. Bunların bir kısmı annenin hamilelik boyunca geçirdiği hastalıklar, annenin yaşı, bebekle anne arasındaki ilişkiyi sağlayan eş dediğimiz plasentanın yapısındaki bozukluklar olabilir. Bebekler eğer düşük doğum ağırlığında doğarlarsa buna göre birtakım hastalıklar açısından riskler taşırlar ve doğum sonrasında bunların daha yakından takip edilmeleri gerekir. 

Kız erkek arasındaki fark genetik olarak vardır. Erkek bebekler biraz daha iri olabilirler. Bu toplumdaki bireylerin farklılıkları gibi bir farklılıktır. Normal doğum ağırlığının dışına çıkan bebeklerde ileri yıllarda da bazı sorunlar yaşanabilir. 

Normalden düşük doğum tartısında doğan bebeklerin önemli bir kısmı gebelik boyunca yaşanan geçici sorunlardan dolayı kilo alamamışlardır. Bunlar doğduktan sonra beslendikçe kiloları normale gelir ve büyüdükleri zaman sorun yaşama ihtimalleri azalır. Bazı bebeklerin de doğuştan gelen, bebekten kaynaklanan hastalıklar nedeniyle kilo alımları az olmuştur ve bu yüzden düşük doğum tartısında doğarlar. Bu bebekler de ileri dönemlerde birtakım hastalıkları taşıyabilirler. Biz zaten çocuk hekimi olarak bu hastalıkların doğar doğmaz tanısını koymak için uğraşırız. 

Bazı bebeklerde hamilelik boyunca annenin yaşadığı gebeliğe bağlı diyabet gibi metabolik sorunların arkasından aşırı tartı alımı gelebilir. 4 - 4,5 kilonun üzerinde aşırı iri bebekler doğabilir. Bu bebeklerde doğumdan sonra yaşadıkları birçok sıkıntı kalıcı değildir ve birkaç hafta içinde her şey kendiliğinden yoluna girer. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat