Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde kulak temizliğinde kulak çubuğu kullanılabilir mi?

7,194
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde kulak temizliğinde kulak çubuğu kullanılabilir mi?

Bebeklerde pamuklu kulak çubuğu kullanılması önerilmez. Kulak, kendi kendini temizleyebilen bir mekanizmaya sahiptir. Dış kulak yolunun içinde bir halının tüyleri gibi milyonlarca küçük tüycükler bulunur. 


Dış kulak yolunda oluşan ve halk arasında kulak kiri olarak bilinen yağlı salgı dış kulak yolundan kulak içine su kaçmasını engellemek, dışardan gelen ortam tozundan korumak ile görevlidir ve bu salgı aslında kulağın bir savunma salgısıdır. Kulakta salgı oluştukça, kulak yolundaki tüycükler bu salgıyı dışarı doğru atarlar. 

Bebeklerde kulak temizliğinde yapılmaması gerekenler

Bebeklerde pamuklu kulak çubuğu ile kulağın içine girersek dışarı doğru atılmakta olan kulak kirlerini içeriye doğru itmiş ve orada birikerek yapışıp kalmasına neden oluruz. Bu da devamında salgılanacak diğer salgıların dışarı itilemeyip orada birikerek dış kulak yolunun tıkanması ile sonuçlanır. 

Bebeklerde en fazla kulak kepçesi temizliği yapılmalıdır. Dış kulak yolu kendi kendini temizleme özelliğine sahip olduğundan kulak kepçesi ve kulak kepçesinin arkasının silinmesi dışında ekstra bir temizliğe kesinlikle gerek yoktur ve uzmanlar tarafından da önerilmez. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat