Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Kulak İltihabı neden olur?

32,070
kez izlendi
Puan: 0.60 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde Kulak İltihabı neden olur?

Bebeklik döneminde orta kulak boşluğuna hava gönderen östaki borusu kolaylıkla tıkanabilir. Normalde orta kulağın içine her yutkunmada hava girer. Östaki borusunun içinde ses dalgalarını ileten kemikler bulunmaktadır. 

Bebeklerde herhangi bir virüs enfeksiyonu sırasında östaki borusu tıkanırsa orta kulağa hava gidemez. Orta kulağa hava gitmediğinde orada bulunan vakum nedeniyle orta kulakta sıvı birikmeye başlar. Bir süre sonra biriken sıvı içinde bakteriler çoğalmaya başlar. 

Orta kulak iltihabının başlangıcı viral enfeksiyondur ancak sonrasında bölgede çoğalan bakteriler nedeniyle orta kulakta iltihap birikmeye başlar. Bu nedenle orta kulak enfeksiyonlarının tedavisi için antibiyotik kullanılabilir. Çocuk doktorları nezle olan çocuklara genellikle antibiyotik vermezler ancak orta kulak iltihabı başlarsa antibiyotik tedavisine geçilebilir. 

Orta kulak iltihabı başlangıcında hemen antibiyotik tedavisine başlamak yerine bir süre iltihabın kendi kendine geçmesi beklenmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat