Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde iştah açıcı ilaçlar işe yarıyor mu?

16,381
kez izlendi
Puan: 3.57 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde iştah açıcı ilaçlar işe yarıyor mu?

İştah açıcı ilaçlar grubunda sıklıkla vitaminler kullanılır. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki fazladan vitamin vermenin çocuğun iştahını açmakta hiçbir faydası yoktur. Dolayısıyla bebeğin iştahının neden azaldığı araştırılması ve onun giderilmesi şeklinde bir tedavi söz konusudur. Fazladan vereceğimiz hiçbir vitamin şurubunun çocuğun iştahına hiçbir fazlası olmayacaktır. 

Bir reflü sorunu varsa, gıda alerjisi varsa alerjiye karşı kullanılan ilaçlar bebeğin iştahını açabilir. Sorunlu gıdanın tespit edilip diyetten çıkarılması da fayda sağlayacaktır. Hiçbir şekilde genel anlamda her çocuk için iştah açıcı bir vitamin ya da ilaç söz konusu değildir. 

Çocukta gerçekten bir iştahsızlık söz konusu ise büyüme gelişme çizgileri 5 persantivin altındaysa, eğer bebek ilk 3 ay 800, ikinci 3 ayda ise 600 gramın altında kilo aldıysa yetersiz besleniyor demektir. Böyle durumlarda ilk akla gelen şey bir gıda alerjisinin olup olmadığıdır. 

İnek sütü alerjisine bağlı olarak bebeklerde iştahsızlık, kusma ve ishal görülebilir. Doğuştan sindirim sistemini tıkayan bir sorun söz konusuysa ve çocuğun devamlı kusması söz konusuysa bu durumda çocuğun mide borusunun yanması ve iştahsız olması normaldir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat