Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde iştah açan yiyecekler hangileridir?

126,956
kez izlendi
Puan: 4.38 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde iştah açan yiyecekler hangileridir?

Bebeklerde iştah açan özel bir gıda herhangi bir bitkisel formül yoktur. Her çocuk doğuştan büyüme, anne memesini emme refleksiyle doğar. Dolayısıyla araya giren bir hastalık yoksa çocuk beslenir. Birçok ailede görülen anne çocuk yeterince beslenmiyor kaygısına kapılarak çocuğa ısrar etmemelidir. 

Bebeğin sadece emerek de sağlıklı beslenmesi mümkündür. Ancak diş çıkarma dönemi, enfeksiyon hastalıkları ve mide sorunlarına bağlı olarak bebeklerde iştahsızlık görülebilir. 

Öncelikle iştahsızlığın gerçekten var olup olmadığını anlamak gerekir. Çünkü yapılan çalışmalara göre iştahsızlığın en temel nedeni anne kaygısıdır. Anneler bu kaygıyı bebeğe yansıttığı, anne bebek arası denge bozulduğu zaman çocuk gerçekten iştahsız olabilir. 

Bu ısrarın psikolojik olarak iştahsızlık nedeni olduğu bilinmektedir. İştah açan yiyecekleri bulmak yerine iştah kapatan durumları bulup onları önlemek durumu normale getirecektir. 

Demir eksikliği söz konusuysa bunun kanda eksikliğinin tespit edilmesi ve demirin takviye edilmesi iştahı yerine getirecektir. Vitamin ve B12 eksiklerinin yerine getirilmesi iştah açabilir. Bunlar iştah açıcı ilaçlar değil tedavi edilecek ilaçlardır. Dolayısıyla gerçekten eksiklik varsa uygulanması doğru olandır. Eksiklik yokken bunların fazla verilmesi çocukta ek sorun oluşturacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat