Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde İngilizce eğitimine başlamak için en uygun yaş aralığı nedir?

3,158
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde İngilizce eğitimine başlamak için en uygun yaş aralığı nedir?

Eğer doğru metodlar ve bilinçli bir yaklaşım varsa, teorik olarak bebeklerin dünyadaki ilk gününden itibaren bebeklerimize İngilizceyi veya hedeflediğimiz başka bir dili sunabiliriz. Konuşma öncesi dönemde bebeğe mutlaka bebek işaret dilinin sunulmasını, bebeklerin beynindeki çift dilli bilişsel temelin hazırlanmasını sağlayabilirler. 


Bilimsel verilere göre bebeklerde ve küçük çocuklarda dil eğitiminin iki koşulu var ve ebeveynlerin özellikle bu iki koşula dikkat etmesi gerekiyor. Ebeveynlerden birisinin veya bebekle ilgilenen yetişkinin anadili İngilizce ise veya İngilizceye anadili seviyesinde vakıf ise günlük yaşam içerisinde iletişim kurarken, oyun oynarken bu dili bebeğe doğal olarak sunabilir. Bebeğin bu dili edinmesini sağlayabilir. Bir dile anadili seviyesinde hakim olmak ne demektir derseniz, en önemlisi duygularımıza, bebeğimize olan sevgimizi, bazen üzüntümüzü, kızgınlığımızı, fikirlerimizi en samimi şekilde İngilizcede ifade edebiliyor muyuz? Bebeğinizle aynen Türkçede olduğu gibi İngilizce olarak keyifli, samimi oyunlar oynayabiliyor muyuz? 

Diğer bir hedef kıstas da, İngilizceyi veya hedeflenen diğer yabancı dili erken çocukluk döneminde, küçüklüğümüzde mi öğrendiğimiz; yoksa çok daha ileri yaşlarda mı öğrenmiş olmamız. Çünkü dil edinimi için 0 - 9 yaş arası maksimum kritik dönemdir ve ikinci bir dil ne kadar erken dönemde öğrenilirse çok daha anadil seviyesinde bir telaffuz ve akıcılık sahibi olunacaktır. Bu şartlar karşılanabiliyorsa, o zaman ebeveynlerin bebekleri ile İngilizce gibi yabancı bir dilde konuşmaları bebeğin dil gelişimini kesinlikle destekleyecektir.

Ebeveynler hedeflenen yabancı dile anadil seviyesinde hakim değillerse, o zaman konuşma öncesi dönemde bebek işaret dilini kullanmalarını önermekteyiz. Bu sayede bebekler ileri yaşlarda çift dilli eğitim ortamına maruz kalacaklarsa eğer, o dönemde ihtiyaçları olacak çift dilli algının temelini beyinlerinde çok rahat bir şekilde bebeklik döneminde atabileceklerdir.

Ev içinde İngilizcesi anadil seviyesinde olmayan ebeveynlerin iyi niyetli de olsa, bebekleri ile olan iletişimde İngilizceyi tercih etmeleri bebeklerin dil gelişimine zarar verdiğinden bu tür bir kullanımdan kaçınmamalı, özellikle İngilizce ve Türkçe karışık cümlelerden özellikle uzak durmaları gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat