Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde idrar sıklığı nasıl olmalı?

174,663
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde idrar sıklığı nasıl olmalı?

Bebeklerde idrar sıklığı yeterli beslemenin en iyi göstergelerinden biridir. Çoğu kez bebek çok fazla ağladığı için daha fazla beslenme ihtiyacı olduğuna inanılır. Oysaki idrar miktarını takip etmek en güzel göstergedir. Çünkü bebeklerin ağlamasının birçok başka sebebi olabilir. Günde 5-6 kere açık renkli idrar yapıyorsa, bebek yeterli sıvı alıyor demektir. Dolayısıyla bebek 4-5 kereden az yapmıyorsa, bebeğin idrarının azaldığını söylemek mümkün değildir. Bu, yeterli sıvı ve besin aldığının göstergesidir. 

İlk altı aya kadar, anne sütü alan bebeklerde sadece buna dayanarak, kilosunu takip ederek, bebek beslenme aralarında ağlasa dahi anne sütünün yeterli olduğuna karar verebiliriz. 

Bezli bebeklerde idrar miktarını takip etmek çok kolay olmayabilir. Özellikle emici gücü fazla olan bezler nedeniyle, bebekte yeterli sıvı alımı sık sık idrar yapılmasını sağlasa bile idrar açık renkli olacağı, bez iyi emeceği için yaptığı idrar değerlendirilemeyebilir. Bu nedenle değerlendirmeyi bez tartısı ile yapmak idrar miktarını takip etmek açısından daha doğru bir yaklaşım olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat