Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde idrar kokusu nasıl olmalı?

32,338
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde idrar kokusu nasıl olmalı?

Sağlıklı bir bebekte idrar rengi açık olur ve koku olmaz. Ancak bazı hastalık belirtilerinde bebeklerin idrarları biraz farklı kokabilir. Hatta bir çok hastalığın tanısını idrar kokusuyla, tecrübeli hekimler tecrübeli hemşireler koyabilirler.

İdrarın kokusunu değiştiren hastalıkların büyük bir çoğunluğu akraba evliliklerinden doğan bebeklerde gözüken metabolik hastalıklardır. Terli bir ayak kokusu dediğimiz bir koku ya da pastırma çemeni dediğimiz bir koku ya da fare ölüsü kokusu (tıp kitaplarında öyle tarif edilir) şeklinde tarif edilen kokular bebeğin sahip olduğu hastalık konusunda bizi ilk kez şüphelendiren muayene bulgularıdır.

O yüzden doktorlar bebeklerin idrarlarını da, bezlerindeki idrarı da koklarlar. Metabolik hastalıklarda idrar farklı kokar. Bunlara ek olarak bebek yeterince anne sütü almıyorsa, idrar koyu ve az miktarda çıkıyorsa ve idrar yaptıktan sonra bebeğin bezinde uzun süre beklemişse hazır bezlerin içinde idrarı hapseden kimyasallar nedeniyle bir kimyasal koku salgılanmaya başlar. Bu koku da aslında teknolojinin getirdiği bir kokudur, hastalıklarla bir ilgisi yoktur. Birkaç kez anneler bu kokuyu kokladıklarında artık diğer kokulardan rahatlıkla ayırt edebilirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat