Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde ense kalınlığı ölçümü ne zaman yapılır?

13,107
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde ense kalınlığı ölçümü ne zaman yapılır?

Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11 ve 14. haftaları arasında yapılır. Bu haftalarda önce bebeğin baş - popo mesafesi ölçülür. Baş - popo mesafesi 45 - 84 mm arasında olan fetüslerde ensenin arkasındaki sıvı birikimi ölçülerek ense kalınlığı ölçümü yapılmış olur. Ense kalınlığı ölçümü deneyim ve sabır gerektirir.

11 ve 14. haftalar arasında yapılan ense kalınlığı ölçümüne anne kanında bakılan birtakım maddelerin değerleri de eklenerek ikili test olarak değerlendirme yapılır. Anne karnındaki fetüste baş - popo mesafesi 84 mm'nin üzerindeyse ya da ölçülen gebelik haftası 14 haftanın üzerindeyse ense kalınlığı ölçümü yapılmaz.

Bebeğin ense kalınlığının ölçüldüğü ikili testte bebeğin kromozal anomali riski değerlendirilir. Ense kalınlığı artmış olan bebeklerin yaklaşık olarak üçte birinde kromozal anomali görülebilir. Bunların %75'i tirizomi 21 ve tirizomi 18'dir. Ense kalınlığının artığı durumda kromozal bozukluklar dışında özellikle kalp anomalileridir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat