Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde ek gıdaya geçerken nelere dikkat etmeli?

94,187
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde ek gıdaya geçerken nelere dikkat etmeli?

Merhaba. Biz 2Anne1Mutfak?tan Seda ve Defne. Bu videoda ek gıdaya geçiş konusunda çok önemli ipuçlarını sizlerle paylaşacağız.

Bebeklerde ek gıda için hazırlık süreçlerini ve bebeğin bu sürece başlamadan önce tamamlanması gereken fiziksel dönemleri detaylı bir şekilde açıklayacağız. Annelerin birçoğu için merak konusu olan Ek gıdaya ne zaman başlanır? sorusunu sizler yanıtlayacağız.

Size belirtmemiz gereken ilk konu, ek gıdaya geçiş sürecinde aceleci olmamak. Dünya Sağlık Örgütü ve uzmanlar, bebekler için ilk 180 günün aslında tamamen sıvı beslenme şeklinde olması konusunda uyarıyor. Bu, şu anlama geliyor: Anne sütü öncelikli. Anne sütünün yeterli olmadığı durumda ise devam sütü verilmeli. Bu arada şunu da belirtmemiz gerekiyor ki, sıvı beslenme derken sudan bahsetmiyoruz. Bu süreçte henüz su, işin içinde yok. 

Anneler, kimi zaman ek gıdaya geçiş konusunda aceleci olabiliyorlar, ancak bu dönemde sabırlı olmak gerekiyor çünkü çocuğunuz çok uzun yıllar yemek yiyebilecek.

Burada yapılması gereken şey, gerçekten altıncı aydan sonra, bebek hazır mı, kontrol etmek. Ek gıdaya geçmek için hazır olan bebekte bazı belirtiler görülmeye başlanır

- Bebek, siz yemek yerken heyecanla takip eder
- Artık kendini ve başını dik tutabilmeye başlamıştır. Hali hazırda halen başını dik tutamıyorsa, yemek yerken risk oluşturabilir.
- Mama sandalyesine destek almadan oturmaya başlamış olmalı. Dik durabilmeli. Bu nedenle bu dönemde mama sandalyesi önemli bir işleve sahip. 

Dört farklı pozisyonda yatırılabilen Polly2Start Mama Sandalyesi genişliği ayarlanabilir yan destekleri sayesinde bebeğinizin boynunun dik kalması konusunda destek sağlar. Bu da bebeğiniz için hem konforlu hem de güvenli bir kullanım sunar. Polly2Start Mama Sandalyesi?nde eğim değiştirilebilir. Yandaki desteklerle de bebeğin boynu dik tutulur, bebek sağa veya sola kaymaz. Çünkü yan destekleri kapatarak sandalyeyi daha dar hale getirebilirsiniz. Yemek zamanına neşe katacak eğlenceli karakterle sunulan Polly2Start Mama Sandalyesi, bebeğinizin dengede kalmasını sağlar. 

Ek gıdaya nasıl başlanır?

Ek gıdaya geçiş bol deneme yanılmanın olacağı bir dönemdir. Bebeğin ileri yaşlardaki beslenme alışkanlıklarını tanımlayacak bu dönemde kararlı ve dikkatli olmak gerekir. 

Bebek için ek gıdaya meyve yerine sebze püreleri ile başlamak daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca yeme şekli değişeceği için bu süreçte mama sandalyesi kritik derecede önemlidir. Dört farklı pozisyonda yatırılabilen Polly2Start Mama Sandalyesi genişliği ayarlanabilir yan destekleri sayesinde bebeğinizin boynunun dik kalması konusunda destek sağlar.

Ek gıdaya başlama dönemli ile ilgili bir diğer önemli nokta ise, bebeklerde ek gıdaya yeni başlandığı dönemde anne sütü ve devam sütünün beslenmenin önemli bir parçası olduğu unutulmaması gerektiğidir. Çünkü anne sütü veya devam sütü halen bebeğin ana kalori kaynağıdır. Bu anlamda ek gıdaya başladığımızda, anne sütü veya devam sütüne devam etmek gerekir. 

Chicco NaturalFeeling biberonun anne göğsü etkisi ve doğal emme hissi veren emziği sayesinde emzirme ile biberon arasındaki geçiş son derece kolay bir şekilde yapılabilir. Rahat beslenme için 0 aydan 6 ay ve üzeri bebeklere kadar biberon emziği seçenekleri vardır ve böylece sütün farklı hızlarda akışı sağlanır. 

Videoda bahsettiğimiz tüm ürünleri daha detaylı bir şekilde aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat