Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde ek gıdalara hangi besinlerle başlanmalı?

142,844
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde ek gıdalara hangi besinlerle başlanmalı?

Bebeklerde ek gıdaya başlanması kararı anne sütünün durumuna göre verilir. Bebek ilk 6 ayda anne sütü ile beslenmişse ve anne sütü bebeğe yeterli gelmişse bebeğe herhangi bir ek gıda verilebilir. Ancak annenin sütü yeterli değilse ve bebeğe örneğin 4. aydan itibaren ek besin verilmesi gerekiyorsa yoğurt ve muhallebi gibi süt bazlı gıdalarla bebek ek besinlere geçiş yapabilir. Çünkü sebzeler, meyveler ve proteinler 4 aylık bebeğin bağışıklık sistemi için yabancı gıdalardır. 

 
Anne sütü yeterliyse 6. ayda ek gıdalara geçerken yoğurt ve muhallebi gibi süt bazlı gıdalar yerine sebze püresi ya da meyve gibi gıdalar tercih edilmelidir. Anne sütü yeterli olduğu halde süt bazlı gıdalara geçmek anne sütünü azaltabilir. Bebek 6. ve 8. aylar arasında günlük alması gereken kalorinin %80'ini anne sütünden almalıdır. 
 
6 aylık bebeğin ek besinlerinde patates ve havuç tercih edilebilir. Bebeğe verilen gıdalar çorba şeklinde değil püre gibi daha yoğun kıvamlı olmalıdır. Çünkü bebeği beslerken maksat daha az gıda ile bebeğe daha fazla kalori verebilmektir. Bebek bir kase çorba içip doyduğunda püreden aldığından daha az kalori almış olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat