Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde dişler hangi nedenlerle çürüyebilir?

10,006
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde dişler hangi nedenlerle çürüyebilir?

Süt dişlerinin çürümesi bebeklik çağında başlar. Dişler ilk sürdüğü zaman süt dişlerinin yapısal farklılıklarından dolayı daimi dişlere göre birazcık daha çürüğe yatkın bir durum arz edebilir. Fakat burada önemli olan dişler sürer sürmez fırçalanmaya başlanmasıdır. Yapısal olarak süt dişleri kalsiyum ve sertlik anlamda daimi dişlerden daha güçsüzdür.

Çocuklarda özellikle bebeklik çağında beslenme alışkanlıkları yapışkan ve çiğnemeyi az gerektirecek gıdalarla olduğu için bu gıdaların dişler üzerine yapışıp diş çürüğü oluşturma ihtimali daha yüksektir.

Genetik faktörler ön plandadır. Eğer anne ve babada diş çürüğü, diş eti hastalıkları görülüyorsa çocukta da bu anlamda bir risk var demektir. O yüzden özel bir önlem alınması gerekebilir.

Tükrük yapısı çok önemlidir. Tükrüğün tamponlama kapasitesi bebeklik çağında eğer düşük ise dişler daha erken çürüyebilir.

Çürüklerin önlenmesi

Düzgün bir beslenme yapılarak, şekerli, yapışkan ve karbonhidratı az içeren gıdalarla beslenilerek diş çürükleri önlenebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat