Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçirilir?

451,336
kez izlendi
Puan: 4.88 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçirilir?

Bebeklerde burun tıkanıklığını kendi haline bırakmak çok doğru bir şey değildir. Birincisi bu bebeğe çok rahatsızlık veren bir durumdur. Çünkü burun bebek için çok önemlidir, hemen hemen tek nefes alma yoludur. Bebekler ağızdan nefes almayı ve bunu koordine etmeyi pek beceremez. Burun tıkanıklığı bebeğin beslenmesini de etkileyebilir. 

Ayrıca burnu tıkayan özellikle nezle gibi alerjik rahatsızlıklar burnun iyice tıkandığı durumlarda kulak enfeksiyonuna, alt solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilir. 

Bebekte burun tıkanıklığının en güzel ve doğal tedavisi serum fizyolojiktir. Serum fizyolojik damlalar her 2 saat gibi sıklıkta kullanılarak bebeğin burnunu açabilirsiniz. Bu bebeğinizin sağlıklı nefes alabilmesi için çok faydalı olacaktır. Serum fizyolojik hem zararsızdır hem de diğer çarelere göre çok etkilidir. Serum fizyolojiğin bol bol kullanılması 1-2 damla değil de neredeyse bütün ampulün kullanılması oldukça önemlidir. Genelde bu zarar vermez. Ancak bunu yapmak zaman zaman konuşulduğu kadar kolay olmayabilir. Çünkü bebek çok ağlar ve huzursuz olabilir. İki kişi birlikte tutmak başı hafifçe yükseltmek daha rahat yapılması için faydalı olabilir. 

Bebeğin ortamını havadar tutmak, nefes alması için başını bir miktar kaldırmak oldukça önemlidir. Lavanta yağı gibi nefes açıcı yağlar kullanılabilir. Ancak içinde kâfur bulunduran nefes açıcı maddelerin bebeğe zararlı olabileceği unutulmamalıdır.

Bebeklerde dekonjestan ve antihistaminikler, yani burun tıkanıklığını büyük çocuklarda veya büyüklerde tedavi edecek tedaviler çok da uygun değildir. Bunlarla ilgili dünyanın pek çok yerinde uyarılar vardır. 0-2 yaş kullanımında beklenmedik yan etkiler olabilir. Bunların dozundan fazla kullanılmasında da zehirlenmeler olabileceği için pek çok uyarı vardır. Bu nedenle dekonjestan ve antihistaminikler çok gerekiyorsa ve sadece doktor denetiminde kullanılabilir. Onun dışında serum fizyolojik aslında en etkin ve en fazla katkı sağlayan çözümdür. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat