Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır?

8,530
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı ameliyatı nasıl yapılır?

Bebeklerde bağırsak tıkanıklığı ameliyatı, bağırsak tıkanıklığının sebebine göre değişiklik gösterir. Bağırsak tıkanıklığı doğumsal bir anomaliden kaynaklanıyorsa, anal atrezi söz konusu ise buna yönelik cerrahi işlemler, yapısal düzeltici işlemler yapılır. Her birinin kendine özgü prosedürleri vardır. 

Karıniçi bağırsak tıkanıklıklarında önce seviye belirlenir. Birden fazla tıkanıklık varsa ve bağırsak bütünlüğü sağlanamıyorsa, bağırsak önce karına önce ağızlaştırılır ve daha sonra kalan kısmı birbirine dikilir. 

Bebekte popo deliğinin olmaması, anal atrezi, bebekte makatın kapalı olması durumlarında önce bebeğin rahatlatılabilmesi için karnına bağırsağına ağızlaştırılır ve bebeğin büyümesi beklenir. Ortalama 6 ay ile 1 yaş arasındayken popo deliği, makat tekrar yapılır. Son ameliyatla da bağırsağı tekrar karın içine alınır.  Ancak daha acil durumlarda, bağırsağın kendi etrafında dönmesi olan vol-vulus veya invajinasyon (bağırsak düğümlenmesi) gibi durumlarda iş biraz değişir. 

İnvajinasyon olgularında hastaya öncelikle havayla açma adını verdiğimiz pnömatik redüksiyon işlemi uygulanır. Pnömatik redüksiyonda bebeğe makattan hava vererek düğümlenen, iç içe geçen bağırsağın birbirinden açıldığı izlenir. Bu işlem dört ihtimalli bir işlemdir. Açılabilir, açılıp tekrar düğümlenebilir, açılmayabilir ya da bağırsakta zedelenme olabilir. Son iki durumda açık ameliyata geçilir. 

Açık ameliyatta bağırsağın kanlanma durumuna, bağırsağın canlılığına göre karar verilir. Bebekte bağırsakta bir çürüme yok ise, elle açılır ve işlem sonlandırılır ama bağırsakta bir çürüme olduysa çürüme miktarına göre bağırsağın çürüyen kısmı çıkarılır ve kalan kısmı birbirine dikilir. Bağırsak birbirine dikilemeyecek kadar kötü durumdaysa ya da çıkarılan miktar çok büyük ise bebeğin geçici bir süre ile karnı ağızlaştırılır. 

Bunun dışında bebeklerde karın içi kitlelerde bağırsak tıkanıklığına yol açma durumu kendi başına değerlendirilir. Mümkün olduğunca cerrahiden uzak durulmaya çalışılır. Ancak kitle buna izin vermiyorsa ya da başka bulgular eşlik ediyorsa kitleyi de içine alacak bir cerrahi işlem yapılması kaçınılmazdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat