Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde ateş hangi durumlarda tehlikelidir?

71,947
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde ateş hangi durumlarda tehlikelidir?

Bebeklerde ateşin ciddiyetine karar verirken sadece derecesiyle karar vermemek gerekir. Bebeğin yaşı karar vermekte çok etkilidir. Bizim için ilk 3 ay hatta ilk 6 aydaki bebeklerin ateşlerinin daha fazla ciddiye alınması gerekir. Hele ki yeni doğan dönemindeyse bu ateş çok çok daha fazla ciddiye alınmalıdır. Bebeğin yaşı, bebeğin ateşinin yüksek olup olmadığına karar vermek için birinci faktördür.

İkinci faktör ateşin derecesidir, ama anne babalar bunu havale geçirme derecesi gibi de algılamamalıdır. Çünkü havale geçirilen belli bir derece yoktur. Bebekteki ateş 37 iken de ateş nedeniyle havale geçirilebilir. Genelde ateşli havale, ateş yükselmeye başladığı noktada geçirildiği için hastaneye gelene kadar ateş sonradan 38-39 derecelere çıkabilir. Yani "şu dereceden sonra havale geçirme riski vardır" gibi bir şey söylemek mümkün değildir. 

Bebeklerde ateşi 3 aşamaya göre derecelendirebiliriz. 
37-38 arası ateşleri hafif ateş,
38-39 arasını yüksek ateş,
39 hele de 40'ın üstünü çok yüksek ateş olarak değerlendirebiliriz.

Ateş ne kadar yüksek ve inatçıysa, düşürmekte zorlanıyorsak bu ateşe o kadar önem vermek gerekir. Örneklemek gerekirse, 3 yaşında, genel durumu iyi, biraz burnu akan, nezle olan ve ateşi de 38 olan çocuğun ilaçlarla ateşi 6 saatten daha sık çıkmıyorsa, bu ateş 3 günden uzun sürmüyorsa ya da çocuk zaten diş çıkarıyorsa ve ateş 38'i geçmiyorsa ve yine çok sık çıkmıyorsa bu ateşleri çok da ciddiye almayabiliriz. Tabii aile öyküsü, çocuğun daha önceden ateşli havale geçirmiş olup olmaması, birçok faktör ateşin ciddiyetini belirlemede önem arz eder.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat