Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde alerjik egzama nasıl tedavi edilir?

91,057
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde alerjik egzama nasıl tedavi edilir?

Atopik dermatit veya atopik egzama isimleriyle de bilinen egzama bebeklikte yanaklarda oluşan kızarıklıklarla kendini göstermeye başlar. Egzama gelişiminde genetik faktör çok önemli rol oynar. Özellikle bebeklerdeki egzamanın arkasında yatan en önemli neden gıda alerjisidir. Egzamalı çocuklara egzama tedavisi için cilde sürülen ilaçlarla kalıcı tedaviye ulaşamazlar bir türlü. Egzama teşhisi konan çocuklarda egzamanın arkasında yatan asıl nedenin bulunması kesin tedavi sürecini başlatır. 
 
Egzama tedavisinde; alerjenlerden ve kimyasallardan korunmak, nemlendiriciler ve cilde uygulanan tedaviler yer almaktadır. 
 
Egzama tedavisi için diyetin önemi

Alerji saptanan gıda kesinlikle diyetten çıkarılır. Bu maddenin dile bile sürülmesi alerjiye neden olur. Nefes sıkışması, tansiyon düşmesi gibi ciddi alerjik sorunlara neden olabilen alerjik şok bile görülebilir. Bu nedenle sıkı diyet çok önemli bir faktördür.

Katkı maddesi içeren gıdalar tüketilmemelidir. Gıda alerjisi olan kişilerde katkı maddelerine karşı alerji 10 kat daha fazla görülmektedir. 

Anne sütünden de alerjik madde geçebilir. Bu nedenle, bebek anne sütü alıyorsa annenin de diyet yapması gerekir.
 
Egzamalı çocuklarda, gıda alerjisinden başka ev tozlarındaki akarlara (mite'lara) alerji de çok sık görülmektedir. Bu nedenle ev tozu mite alerjisinde de önlemler alınmalıdır.
 
Cilt temizliği ve banyonun etkisi

Egzamalı çocukları cildi kurudur ve bariyeri bozuktur. Bu neden egzama tedavisinde cildin temizli ve bakımı da çok önemli rol oynar.Cilde zarar vermeyen sabun ve şampuanlar kullanılmalıdır. Haftada 2-3 defa banyo yapılmalı, yaz aylarında hergün banya yapılmalıdır. Banyodan çıkarken de vücudun su kaybını önlemek için nemlendiriciler kullanılmalıdır. Havluyla nazikçe ve tamponlayarak kurulama gerçekleşir.
 
Cildin nemli tutulması

Egzamalı çocukların cilt bariyerleri bozuk ve ciltleri kuru olduğu için egzama tedavisi için nemlendirici kullanmak çok önemlidir. Günde en az 2 defa nemlendirici kullanılması faydalı olur. Her banyodan sonra ilk 5 dakika içinde hafif nemliyken kullanılması da tavsiye edilir.
 
Egzama için tekstil ürünleri

Egzama tedavisinde ipek giysiler de kullanılabilir. Nemlendirme ve tedavi edici merhemler sürüldükten sonra ağır egzamalı çocuklara tavsiye edilebilir. İpek giysiler ciltten su kaybını azaltmaktadır. Cildi daha az tahriş etme, cilde mikrop yerleşmesini azaltma gibi etkileri de vardır.
 
Egzama tedavisinde nemlendiriciler dışında iyileştirici olan kortizon içermeyen kremler, kortizonlu merhemler vardır.  

Kaşıntı rahatlatmak için bazı ilaçlar da vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat