Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde alerjik egzama belirtileri nelerdir?

47,956
kez izlendi
Puan: 2.42 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde alerjik egzama belirtileri nelerdir?

Bebeklerde egzama çok sık görülen bir sorundur. Egzama yerine bazen atopik egzama, atopik dermatit denildiği de olur. Egzama belirtileri önemlidir. Çünkü bilinmesi teşhis konulmasında çok önemlidir. 

Egzama belirtileri

Bebeklerde egzama diğer adıyla atopik dermatitin ilk belirtisi yanaklarda olan kızarıklıklardır.  Yüzde olan kızarıklık daha sonra bebeğin büyümesiyle boyun altlarında, kol ve bacakların dış yüzeylerinde kızarıklık olmaya başlar. Bebek daha da büyümeye başlayınca artık kızarıklıklar eklem yerlerinde olmaya başlar. Bacak arkalarında ayak bileği etrafında, el bileği etrafında, kulak arkasında kaşıntılı kızarıklıklar olur. Bu kızarıklıklar kaşıntılıdır. kaşıntıdan dolayı bebekler geceleri iyi uyuyamaz.

Egzama belirtileri

- Yüzde kızarıklık olması
- Boyunda, kulak arkalarında kızarıklık olması
- Kolun eklem yerleri, el bileği, diz arkası, yak bileği etrafı gibi eklem yerlerinde kaşıntılı kızarıklık olması
- Cildin kuru olması (özellikle banyo sonrası)

Egzamalı bebeklerde cildin kuru olması

Egzamalı bebeklerin ciltleri kurudur. Bebeğin cildi kurudur. Kaşıntı ve huzursuzluk olur. Kaşıntının asıl nedeni ciltteki kurumadır. Egzamalı bebeklerin ciltlerinin su tutma kapasitesi yetersiz ve yağ miktarı da azalmıştır. Cildin bu özelliğinin çeşitli nedenleri vardır. Genetik, ev tozu mite, hamamböceği ve stafilokok enfeksiyonlarının zararlı etkileri, sabunlar, kimyasallar kullanılması gibi bir çok nedenle cilt koruyucu tabakası zarar görür ve bu zarar sonucu cilt kurudur. 
 
Tekrarlayıcı egzama belirtileri

Egzamanın en önemli özelliği tekrarlayıcı olmasıdır. Egzamalı cilt tedavi ile düzelir ancak bir müddet sonra tekrarlar. Bu tekrarlamalar genelde eklem yerlerinde ve yüzde görülür.Egzama nedeni bulunursa ve bu nedenden korunulursa tekrarlama görülmez. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat