Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde alerjik egzama (atopik dermatit) nasıl bir rahatsızlıktır?

33,991
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebeklerde alerjik egzama (atopik dermatit) nasıl bir rahatsızlıktır?

Alerjik egzama çocuklarda görülen en sık cilt hastalığıdır. Alerjik egzama  farklı isimlerle de bilinmektedir. Bunları sayacak olursak 

- Egzama
- Dermatit
- Atopik egzama
- Alerjik egzama
- Atopik Dermatit
 
Kafa karışıklığına tam olarak son vermek için yurtdışında sıklıkla atopik dermatit ismi kullanılırken, Türkiye'de ise egzama kelimesi çok sık kullanılmaktadır

Egzama çocuklarda çok sık görülür. 20 çocuktan birinde hata bazı bölgelerde her 5 çocuktan birinde görülmektedir. 

Egzama bir cilt hastalığıdır. Cildi koruyan cilt bariyerinde çeşitli nedenlerle gelişen bozukluk sonucu oluşur. Cildin yapısında bozukluk sonucu cildin su tutma kabilyeti azalmıştır. Yağ miktarı azalmıştır. Bunun sunucu olarak cilt kurudur. 

Atopik dermatit belirtileri genellikle 1 yaşından önce başlar. Atopik dermatiti olan çocukların belirtileri genellikle saçlı deride kepeklenme veya yüzde kızarıklıkla kendini göstermektedir. Bu nedenle sıklıkla bebeğin öpülmesinden veya babanın sakallarının çocuğun yüzüne zarar vermesinden dolayı sorun olduğu düşünülür. Belirtiler artınca ve özellikle de kollar ve vücutta da kızarıklıklar görülmeye başlayınca artık durumun öpmeye bağlı olmadığı anlaşılır.

Atopik dermatitli çocukların sıklıkla ciltleri kurudur. Saçlı deride, yüzde ve boyunda sıklıkla belirtiler vardır. Çocuklar sık sık kaşıntıdan dolayı uyuyamazlar. Huzursuzdurlar. Kaşıntıının asıl nedeni cildin kuru olamsındandır.

Egzmalı çocukların ciltlerinde stafilokok denilen mikrop sıklıkla vardır. Egza belirtileri olmayan çocuklarda bile bu mikrop bulunma olsalığı %90 gibi yüksektir. Bu nedenle egzamalı çocukların yaz döneminde her gün, kış döneminde gün aşırı banya yapması önemlidir. 

Egzamalı çocuklarda ilerde astım ve alerji gelişme olsalıpı %50-60 gibi oldukça yüksektir. Bu nednele egzamalı çocuklarda sık öksürük, akciğer hırıltı, nefes sıkışması gibi belirtiler oluyorsa astım, sık hapşırma sık burun tıkanması nezle oluyorsa alerjik nezle gelişmesi bakımından incelenmesi gerekir. 

Sonuç olarak, egzama çocuklarda sık görülen çnemli bir alerjik cilt hastalığıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat