Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebekler hangi nedenlerle ishal olur?

126,681
kez izlendi
Puan: 4.43 / 5
Detaylı Açıklama

Bebekler hangi nedenlerle ishal olur?

Bebekler ilk dönemlerinde anne sütü ile beslendiklerinden bol sulu dışkılama olur. Bu yüzden bebeğin ishalini anlamak zordur. 


Anne sütü dışkısı altın sarısı renkte, sulu, içinde tanecikler olan bir dışkıdır. 1. aydan sonra bu dışkı koyulaşmaya ve püre kıvamına gelmeye başlar. Renk yine altın sarısıdır ve içinde ekstra bir madde görülmez.

Beslenmeye bağlı ishal

Bebeklerde ishalle en sık karşılaşma nedeni inek sütü alerjisidir. Bebeğe sütü doğrudan vermek gerekmez. Bebek mamalarının hepsi inek sütü bazlı mamalardır. Sırf anne sütü ile beslenen bebeklerde de annenin almış olduğu inek sütü ürünleri bebekte alerjik reaksiyon gösterip ishale sebep olabilir. İnek sütü alerjisinde bebeğin vücudunda döküntüler görülür. Bu döküntüler ishalin anlaşılmasına yardımcı olabilir.

Mikrobik ishal nedenleri

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde mikrobik ishalin görülme sıklığı çok düşüktür. Mikrobik ishal mama ile beslenen bebeklerde görülür. Mamanın son kullanma tarihi geçmemiş olsa bile ambalaj hatası yüzünden mama hava alabilir ve ishale sebep olabilir. Ya da bebeğin yemediği artık mamanın dışarıda bekletilip birkaç saat sonra bebeğe yeniden yedirilmesi de ishale neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat