Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek neden kusar?

16,544
kez izlendi
Puan: 3.60 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek neden kusar?

Bebekler ilk aylarında fizyolojik olarak kusmaya meyilli olurlar. Bebeklerin bu dönemde mide ile yemek borusu arasındaki kapağı tam olarak gelişmediği için fizyolojik reflü yaşanır. Fizyolojik reflü sonucunda her beslenme sonrası bebeğin ağız kenarından beyaz renkli bir sıvı akar. Bebeklerde bu tip kusmaların görülmesi normaldir. 

Bebekte şiddetli kusma ve bununla beraber kilo alımında azalma varsa bebeğin pilor stenozu açısından ultrasonla incelenmesi gerekir. Pilor, mide ile on iki parmak bağırsağı arasındaki bölgedir. Pilor stenozu erkek bebeklerde daha sık görülür. 

Bebeğin genital bölgesinde herhangi bir kıllanma, koyu renk leke ya da penis veya vajinada anormal bir görünüm varsa böbrek üstü bezlerinin bozulması ile oluşan konjenital adrenal hiperplazi adı verilen hastalığın araştırılmasında fayda vardır. Bu hastalık kusma ile seyrettiğinde erken tanı konmazsa ölümcül bir hastalık haline dönüşebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat