Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek kusma nedeniyle ne zaman doktora götürülmeli?

288,470
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek kusma nedeniyle ne zaman doktora götürülmeli?

Zorlanmalı kusma patolojik nedenlerden kaynaklanır. Zorlanmadan kusma ise fizyolojik bir olaydır. Kusmanın nasıl olduğu teşhis için önemlidir. Eğer bebek fışkırarak kusuyorsa bu durum pilor stenoz olabilir. Bu rahatsızlık 6 - 12 hafta arasındaki bebeklerde görülür. Bu rahatsızlık erkek bebeklerde daha sık görülür. Pilor stenoz rahatsızlığında bebek fışkırarak kusar ancak kusma safralı değildir. Bebek kustuktan sonra normal düzenine geri döner ancak kustuğu için ne kadar beslense de kilo alamaz.

Bebekte kusma ile birlikte karın şişliği varsa, dışkısı kanlı ve jöle kıvamındaysa, fazla huzursuzluğu varsa bu duruma invajinasyon (bağırsak düğümlenmesi) denir. İnvajinasyon iki bağırsak segmentinin iç içe geçmesidir (düğümlenmesidir) ve bu acil durumdur. 

Bebekte kusma ile birlikte ateş de görülüyorsa ve ishal görülüyorsa, bebekte bağırsak enfeksiyonu, mide üşütmesi ya da mide nezlesinden şüphelenmek gerekir. Böyle bir durumda bebeğin ishali kontrol edilip uzman hekimden yardım alınması gerekir. 

Eğer kusmadan kaynaklı sıvı kaybı varsa ve kusmanın nedeni biliniyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.  Bebek kustuktan sonra hemen beslenmemelidir. 1 - 2 saat bekledikten sonra normal beslenme düzenine geçilmelidir. Normal düzende beslendikten sonra kusma hala devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır. 

Kusma ile birlikte bebekte dalgınlık ve ateş görülüyorsa menenjit hastalığı akla gelmeli ve doktora başvurulmalıdır. 

Kusma kanlıysa mide ya da bağırsaklarda kanama olabilir doktora başvurulmalıdır. 

Kusmadan dolayı bebekte sıvı kaybı olur. Eğer bebekte ağız kuruluğu, gözlerde çökme, bıngıldakta çökme, cilt buruşması ve kuruması görülüyorsa, 6 - 8 saat aralığında idrar yapmadıysa bu durumda serum takılması gerekir ve doktora başvurulmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat