Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek kakasında kan nedenleri nelerdir?

8,867
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek kakasında kan nedenleri nelerdir?

Bebek kakasında kan görülmesinin basit nedenleri daha sıktır. Çok nadiren ciddi nedenlere bağlı olur. Bu ayrımı yaparken kakadaki kanın miktarı çok önemlidir. Beze bulaşan kaka ile karışık az miktarda noktasal kanamalar, çizgi şeklinde kanamalar çoğu kez bebeğin mide bağırsak sisteminin anne sütü ile geçen antijenlere karşı verdiği bir adaptasyon yanıtı olabilir. 

Eğer bu kanın miktarı çoksa, bebekte şiddetli ağlamalara, beslenme bozukluklarına, huzursuzluğa yol açıyorsa, o zaman daha ciddi bir reaksiyon, ciddi kolik adı verilen bağırsak iltihabı söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda, bebekte bu tür şikayetler oluşursa, çocuğun tüm değerlendirmeleri yapılarak, gerekiyorsa süt veren annenin mutlaka uzman bir doktor gözetiminde özel bir diyet uygulaması önerilebilir. 

Toplumda çoğu kez, bebek dışkısında ufacık kan görüldüğünde anneler ciddi diyetlere girmektedir. Ancak bu çok yanlış bir uygulamadır. Bebekte ciddi bulgular, ileri seviye bir besin alerjisi olmadığı sürece annenin sütü ile bebeğe geçen besin antijenlerinin, bebeğin ileride alerjilerden korunması açısından değerli olduğu akılda tutulmalı, ufak bir kan rahatsız etmemelidir. 

Bunların dışında, daha nadiren görülmekle beraber ciddi sorunlar da bebek kakasında kan ile kendini gösterebilir. Bebeğin kanamaya eğilimli bir hastalığının olması buna bir örnektir. Bunlar daha çok noktasal kanamadan ziyade kakanın büyük bir bölümünün kan olması ya da kakadan ayrı olarak kan gelmesi şeklinde karşımıza çıkar. Alerjilere bağlı olan kanamalar hiçbir zaman kakadan ayrı, bol miktarda kanama şeklinde görülmez. Çoğu kez annelerin bezleri açıp detaylı incelemesi sırasında çizgisel ve noktasal kanamalar olarak görülür. Zaman zaman kakada sümüksü bir kanama şeklinde de olabilir ama bunlar kaka ile karışık ya da kaka daha bol olduğunda ciddi anlam içermezler. 

Nadiren olsa da, bazen enfeksiyonlar da kakada kan görülmesine sebep olur. Bu durumda çoğu kez ishalle birlikte kan vardır ve bebeğin bir şekilde kontamine besinlerle teması söz konusudur. İstenmeyen zararlı madde ve mikroorganizmaların besinlere bulaşması sonucu (kontaminasyon) bebekte kanlı ishal görülebilir. Sıklıkla yalnızca anne sütü ile beslenen bebeklerde görülmez ancak ek besinlere geçildikten bir süre sonra, besinlerin uygun hijyenle hazırlanmaması sonucu kirlenmeye bağlı olarak görülebilir. Sırf anne sütü alan küçük bebeklerde beklenen bir durum değildir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat