Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek kakasında kan ne anlama gelir?

156,759
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek kakasında kan ne anlama gelir?

Bebek kakasında görülen kan daha büyük çocuklarda görülen kandan farklı yorumlanmalıdır. Aslında bebek kakasındaki kan da makattaki çatlaklara bağlı olarak ortaya çıkabilir ancak ilk 1 yaştaki bebeklerde farklı bir durum da söz konusudur. Normal şartlarda anne sütü alan bebeklerde annenin beslenmesindeki farklı proteinler bebeğin tanışması için uygun bir ortam oluştururlar. Bu proteinlerin bebeğe anne sütü içerisinde sunuluyor olması bebeğin bu proteinlere vereceği yanıtı daha olumlu bir şekilde düzenler. Alerjiler açısından bir tolerans gelişmesini sağlar. Ancak bunlar olurken, bağırsak sisteminin bağışıklık sisteminde reaksiyon oluşabilir. Bu reaksiyonun şiddetine göre değişen derecelerde kakaya kan çıkabilir. 

Genellikle bebeğin bezinde görülen noktasal kan anlam ifade etmez. Çoğu zaman aileler bezdeki kan nedeniyle büyük paniğe kapılsalar da bu kan, adeta normal aşıların normal çocuklarda yarattığı ateş reaksiyonu gibi, herhangi bir sorun yaratmayacak, sadece takip edilmesi gereken bir bulgudan ibarettir. 

Bebekğin kakasında, kaka ile kan kaybına yol açacak kadar bol miktarda kan oluyorsa veya beraberinde bebekte beslenme bozukluğu, kilo alamama, çok ciddi ağır cilt döküntüleri, huzursuzluk görünüyorsa bu durumda annenin doktor kontrolünde bazı diyetleri yapması gündeme gelebilir. Annenin beslenmesinde yapılacak uygun değişikler bebekteki besin alerjisinin de önüne geçilecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat