Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek kakasında kan için ne zaman doktora gitmek gerekir?

7,772
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek kakasında kan için ne zaman doktora gitmek gerekir?

- Bebek aşırı huzursuzsa
- Normalden farklı davranıyorsa
- Halsizleşmişse
- Kilo alamıyorsa

Mutlu ve iyi kilo alan bir bebekte dışkıda çok az miktarda, zaman zaman artan, zaman zaman azalan, noktasal veya çizgi şeklinde görülmesi doktora gitmeyi gerektirmez. 

Ancak bebekte aşırı huzursuzluk varsa, her zamankinden farklı davranışlar gözlemleniyorsa, halsizleşmişse, iyi kilo alamıyorsa doktora başvurmak gerekir. 

Ciddi cilt döküntüleri olması, ailede ciddi alerji öyküsü olması risk yaratabileceği için ciddi alerjiler açısından, yine doktora danışmak uygun olabilir. Doktora danışılmadan, sağdan soldan duyulan bilgiler ışığında yapılacak uygulamalar, normalden farklı beslenme şekilleri bebeğe faydadan çok zarar getirir. Bu nedenle bebeğin düzenini değiştirmek yerine mutlaka doktora danışılmalı, gereksiz uygulamalardan kaçınılmalıdır. 

Yanlış uygulamalardan bazıları anne sütü ile beslenen bebeğin sütten kesilmesi, annenin günlük beslenmesinde doktora danışılmadan değişikliğe gidilmesidir. Bunlar hem bebeğe, hem de anneye zarar verir.  

Formül süt alan bebeklerde durum tamamen farklıdır. Formül süt ile beslenen bebeklerin kakalarında az miktarda kan görülese bile mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çünkü anne sütünün koruyuculuğu formül sütlerde yoktur ve formül sütler tek bir protein türünü içerir. 

Formül süt alan bebeklerde besin alerjisi dışında, altta yatmakta olan başka nedenlerin de araştırılması gerekir. Dolayısıyla bebeğin kakasında kan görüldüğünde ilk düşünülecek şeye bebeğin nasıl beslendiğidir. Anne sütü ile beslenen bebeklere tanınan esneklik, anne sütü almayan, sadece formül süt ile beslenen veya ek besin almaya başlayan bebeklerde tanınmaz. 

Ek besin alan veya formül süt ile beslenen bebeklerin makatında veya dışkısında görülen kanama mutlaka hekime danışmayı gerektirmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat