Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebek kakasında kan hangi sorunların belirtisi olabilir?

27,257
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Bebek kakasında kan hangi sorunların belirtisi olabilir?

Çoğu kez herhangi bir soruna işaret etmediğini düşündüğümüz, özellikle anne sütü alan bebeklerde masum kabul edebileceğimiz ufak kanamaların yanı sıra daha ciddi sorunlar da bazen kakada kan ile kendini gösterebilir. Bu sorunların arasında gözden kaçmaması gereken en önemli tanı, damarsal anomalilerdir. 

Çocuklarda mide-bağırsak sisteminin herhangi bir kısmındaki damarsal anomaliler kakadan sürekli, belli bir miktarda kan kaybına yol açabilir. Ancak burada önemli olan şey, kanın miktar olarak fazla olması ve aralıksız devam etmesidir. Sıklıkla, daha masum görülen, annenin beslenmesindeki antijenlere karşı oluşan reaksiyon sonucu görülen kanamalar aralıklı olarak ortaya çıkan, zaman zaman azalıp fazlalaşan, ancak yine de hiçbir zaman miktarı çok fazla olmayan kanamalardır. Oysa damarsal anomalilere bağlı kanamalarda veya enfeksiyon etkenlere bağlı gerçekleşen, ishal ile birlikte olan kanamalarda daha bol miktarda kan kaybı söz konusudur. 

Hastanede yatan küçük prematüre bebeklerde bazen çok ciddi bir durum olan nekrotizan enterokolit adı verilen bağırsak hastalığı da kendini bağırsaktan kanama şeklinde gösterir. Ancak bu çok gürültülü bir tablodur ve diğer tablolarla karışması mümkün değildir. Çocuk huzursuzdur, zaten çok küçük bir bebektir, doktor takibi altındadır ve dolayısıyla ailelerin tek başına gözlemlemesi gereken bir kanama nedeni hiçbir zaman olmaz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat